Basın Bülteni / 6.8.2021 15:35:15

Pandeminin erken dönemlerinde tıbbi tedarik zinciri fiyaskosundan çıkarılan temel derslerden biri, gelecekteki sağlık krizleri için büyük miktarlarda PPE’yi hızlı bir şekilde üretmek için çok daha sağlam, esnek ve yerel bir üretim kapasitesine ihtiyacımız olduğudur. Ülkenin dört bir yanındaki yüzlerce üreticinin geçen yılki PPE eksikliklerine hızla tepki vermek ve üretimi hayati önem taşıyan ürünlere kaydırmak için büyük bir çaba sarf edilmesine rağmen, önceden hazırlık yapılmaması, maske gibi gerekli tıbbi malzemelerin kısa vadede tükenmesine neden oldu. Kar amacı gütmeyen bir Endüstri 4.0 savunuculuğu ve bilgi merkezi olan Automation Alley ile 3D yazıcı üreticisi Markforged arasındaki işbirliği, Michigan’daki bu durumu iyileştirmek için benzersiz bir yaklaşımın pilot uygulaması sağladı.

Troy, Michigan merkezli Automation Alley, 1999 yılında Oakland County İcra Kurulu Başkanı L. Brooks Patterson tarafından eyalet için teknoloji sektörünü geliştirmeye yönelik bir amaçla kurulmuştur. Bugün, Automation Alley’in endüstri, akademi ve hükümet genelinde 1.000’den fazla üyesi var ve Michigan’ı küresel bir gelişmiş üretim merkezi olarak tanıtmak için Dünya Ekonomik Forumu ile birlikte çalışmaktadır. Markforged, 2013 yılında Greg Mark tarafından kurulmuştur. Massachusetts, Watertown’da kurulu, toplam 137 milyon dolarlık fonu ve dünya çapında yaklaşık 250 çalışanı vardır ve “dünyanın en büyük çevrimiçi endüstriyel 3D yazıcı filosuna” sahiptir. Kısa süre önce, bu yılın sonlarında bir SPAC aracılığıyla halka açıldığını duyurmuştur.

İşbirliği, Proje DIAMOnD (“Dağıtılmış, Bağımsız, Çevik Üretim Talep Üzerine” anlamına gelen bir kısaltma) olarak adlandırılmıştır. Detroit’in hemen kuzeyinde, Michigan’ın Oakland ve Macomb ilçelerinde hızlı yanıt veren bir üretim merkezi kurmak için PPE gibi isteğe bağlı tıbbi malzemeler için üretim yeteneklerine olan ihtiyacı artırırken, aynı zamanda katılan küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) üreticilerine de dijital dönüşümlerini hızlandırmak için yardımcı olmaktadır.

Bu çaba, Automation Alley’in İcra Direktörü ve CEO’su Tom Kelly’nin fikridir. Geçtiğimiz Nisan ayında, Oakland County Ekonomik Kalkınmadan sorumlu İcra Yardımcısı Sean Carlson, Federal Koronavirüs Yardım Kuruluşu, Yardım ve Ekonomik Güvenlik (CARES) Yasası’ndan fon almıştır.

 

“ KOBİ’lerin Endüstri 4.0 ihtiyacını anlamalarına yardımcı olmak için 10 milyon dolar verildi. 3D yazıcılarla PPE yapmak için onlara donatım teklif ettim. İki ilçemiz arasında Michigan üretiminin %50’sine sahip olduğumuz için Macomb County ile ortaklık kurduk.”

Tom Kelly


 Air and Liquid Systems, Inc.’deki bir üretim hattında basılan ve kullanılan bir valf.

3D baskı ortakları söz konusu olduğunda, odak noktaları PPE yapmanın ötesine geçme kararı alınmıştır.

“ Markforged ile ortaklık kurduk çünkü PPE dışı uygulamalar için en iyi yazıcıya sahipler. Post prodüksiyon gereksinimleri olmadan, çok yüksek kaliteli, güçlü parçalarda en iyisidirler.”

Kelly


Finansman, katılan her üreticiye, normal zamanlarda kendi işini geliştirmek için yerel olarak kullanılmak üzere ücretsiz bir yazıcı sağlamak için kullanıldığından, projenin kritik bir yönü olmuştur. Ancak pandemi gibi bir kriz için, ihtiyaç duyulan tıbbi cihazların merkezi olarak yönlendirilen üretimi için 3D yazıcılar birbirine bağlanmıştır. 

Yazıcıların hep birlikte hareket etmesini sağlamak için bir blok zinciri sistemi geliştirdik

Kelly

İlgili KOBİ’lerin çoğunun daha önce 3D baskı deneyimi olmadığı için bu özellikle önemliydir:

Otomotiv OEM’lerinin talep üzerine parça basmasına izin vermek için zaten dijital bir ağ üzerinde çalışıyorduk. Bu, yazıcıları uzaktan kontrol eden Markforged’a özgüdür. Bir düğmeye basarsınız ve yazıcıda herhangi bir insan operatör olmadan baskı yapabilirsiniz. Bittiğinde size sadece gidip parçayı almak düşer. Markforged zaten bulutta olduğu için ek teknolojiye gerek yoktur. Sadece mevcut teknik yeteneklerimizi kullandılar.

Markforged CEO’su Shai Terem

KOBİ’ler için DIAMOnD Projesi, gelecekteki sağlık hizmetleri ve benzeri krizlere daha hızlı bir müdahale için zemin hazırlamaya yardımcı olurken, kendi işlerini geliştirmek için muazzam bir fırsattır. Her katılımcı şirket, Mark Two veya X7 modeli olmak üzere Markforged karbon fiber 3D yazıcıyı ücretsiz olarak almıştır. 

Katılımcı Projemiz DIAMOnD şirketlerinden birinin ürettikleri makinelerden biri için yaptıkları paslanmaz çelik bir valf vardı. Karbon fiberin dayanıklılığını beğendiler, bu yüzden valfi makinelerinde basılacak şekilde yeniden tasarladılar. Paslanmazdan yapmanın maliyeti 100 dolara yakındır. Karbon fiberde üretmenin maliyeti 1 dolardır. Şimdi her şeyi yeniden değerlendiriyorlar.

Kelly

Bu ayın başlarında, DIAMOnD Projesi, 300 katılımcı şirket hedefine ulaşmıştır. KOBİ’lerin, makinelerini iyi çalışır durumda tutmaları, her zaman ağda tutmaları ve gerekirse PPE yapmaya hazır olmaları için üç yıllık bir sözleşme imzalamaları gerekmektedir.

Katmanlı imalat tecrübesi olan KOBİ üreticilerinden biri, Oxford, Michigan merkezli bir mühendislik tasarım ve üretim şirketi olan CAM Logic’tir. Otomotiv endüstrisi için düşük hacimli parçalar, prototipler, fikstürler ve aletler üretirler. Deneyimlerinden dolayı, projede kilit bir oyuncu haline geldiler. 

Bir süredir AM’deyiz ve dört yıl önce Markforged ile bir ortaklık kurduk. AM, iş modelimizin bir parçasıdır – pazara, AM becerimizle gidiyoruz. Markforged bizden Oakland County’de teknik destek sağlamamızı istedi. Diğer DIAMOnD Project katılımcılarıyla epey etkileşim yaşadık.

CAM Logic Başkan Yardımcısı Angelo Biondo

 


Valentine Distilling Co., şişe etiketlemesini çözmeye yardımcı olan bu benzersiz parçayı oluşturdu ve yazdırdı.

Markforged Pazarlama Başkan Yardımcısı Michael Papish, “Yazılımın gücünü fiziksel üretime getiriyoruz” dedi. “PPE’den kendi kullanımlarına geçiş için, tam kapsamlı bir ilk katılım programı ile üreticilerle yakın bir şekilde çalıştık.”

Mevcut proje tamamen Oakland ve Macomb ilçelerine odaklanırken, Kelly konsept için çok daha büyük bir gelecek potansiyeli görmektedir:

Amacımız Midwest’in her yerinde 1.000 ve nihayetinde 10.000 yazıcıya sahip olmak. Üretim dünyasını değiştirebilir. Üretimin 50, 60, 70 yıldır kullandığı iş modeli tehlikede. Eski yöntem, daha büyük ve daha düşük maliyetliydi. 3D baskı bu modeli baş aşağı çevirir. Sermaye ve genel gider bir varlık değil, bir yükümlülük haline gelebilir.

Kelly

Bu yeni bir ruh hali. Artık eski yöntemlere bağlı kalmanıza gerek yok. Parçaları optimize edebiliriz – örneğin, yerleşik yönlendirmeli soğutma kanalları ile 3D olarak basılmış CNC kesme aletleri. Malzemeleri – karbon fiber, Kevlar, paslanmaz çelik, alüminyum vb. – optimize edebiliriz. Pandemiden sonra 3D baskı için kesinlikle yeni bir çağ olduğunu düşünüyorum. Çok yardımcı olabilir ve artık diğer ülkelerden kritik malzemelerin gelmesini beklemek zorunda değiliz.

Terem

İnşa ettiğimiz teknolojinin bir şeyleri nasıl üreteceğimizi yeniden şekillendirdiğini düşünüyoruz. Üretimde elektrifikasyonun yükselmesi yaklaşık 40 yıl sürdü. 1918’deki salgın bunda rol oynadı. 3D baskı şu anda yaklaşık 35 yaşında ve bir dönüm noktası görüyoruz. Bu son salgın, kendimize sormamız için bize bir an verdi, “Bunu nasıl daha iyi yapabiliriz?” Yazıcılarımızın parçalara ihtiyaç duyulan yere dağıtılacağı bir geleceğe inanıyoruz.

Papish
DIAMOnD Projesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz:

tolga.bolol@promakim.com.tr

İlgili Haberler
Yorum ve Görüşleriniz